A Travellerspoint blog

Hazırlıklar, heyecanlar

sunny 15 °C

Kuzeyini anakaradan saymadığım, akdeniz deyip geçtiğim, gerçek anlamda ilk defa ayak basacağım Afrika'ya 10 gün kaldı ve çok heyecanlıyım..!

Yapılanlar: ülkeler hakkında coğrafi, sosyal ve politik ön araştırmalar, kabataslak bir rotanın belirlenmesi, bütçe hesapları, vize bilgileri, güvenlik ve sağlık bilgileri, aşılar, bilet ve malzeme tedariği.
Yapılacaklar: 55'litrelik çantaya bir çadır, mat, uyku tulumu, giysi, ilaç vs tıkıştırmak ve sonrasında sakin sakin oturup uçağın kalkışını beklemek.

Ufacık anektodlar vermek istiyorum; hedefimiz iki ay sürecek bir seyahat ile Güney-doğu Afrika ülkelerini gezmek, Güney Afrika'dan başlayarak kuzeyde Kenya'ya dek çıkmak, bu arada da sırasıyla Mozambik, Zimbabwe, Zambia, Malawi ve Tanzania'yı geçmek. Vize bilgileri hala çelişkili olduğundan, sınırda vize alamama ve Güney Afrika'daki elçilikte işlerin gereksizce uzun sürmesi halinde, rotamız değişebilir. Fakat şu durumda, G. Afrika, Kenya ve Tanzania Türklerden vize istemiyor, geri kalan ülkelerin de G.Afrika Johannesburg'da elçilikleri bulunuyor.

En önemli problemimiz sağlık ve güvenlik. İlkini yanımızda götürdüğümüz kapsamlı bir ilkyardım ve ilaç çantası ve Türkiye'de Liman Sağlık Müdürlükleri'nden (Aşılanma ve bilgi için: www.asidanisma.com / 0800 211 33 31) bedava olunan koruyucu aşılar ile; ikincisini de fazla risk almadan seyahat ederek sağlamayı düşünüyoruz.

Planlama, vize ve aşılanma hallolduğuna göre; sıra kolları sıvayıp malzeme tedariğine ve daha sonra dehşet içinde bu bir sürü ıvır zıvırı ufacık çantaya nasıl sığdıracağımı düşünmeye geldi. Sanırım asıl zorlu kısım da bu zaten. Mümkün olduğunca hafif ama kapsamlı seyahat etmeyi seviyorum. Afrika gibi güvenliğin sorun olduğu söylenen ülkelerde paramızı saklayabileceğimiz ufak cepler gibi hileleri akıl etmek, malzemenin en ucuz ama en sağlam ve hafifini bulmak, bunları askeri bir nizama göre küçükten de daha küçük hale getirip çantaya tıkmak ve sonra o çantanın fermuar ve gözlerini kapatabilmek ciddi bir çaba ve çelik gibi sinirler gerektiriyor. Ve ayrıca benim de her sefer son güne bıraktığım bir hadise olduğu için, bir panik ve dehşet hali içinde gerçekleştiriliyor. Ama zaman var daha o günlere..

Son 10 gün..!!! Çok heyecanlıyım..!!!

Posted by cerenmus 21:55 Archived in Turkey

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Comments

Ilgiyle blogunuzdan gezi yazilarinizi ve heyecaninizi takip edecegiz.....Yolunuz acik olsun

by ayferonur

This blog requires you to be a logged in member of Travellerspoint to place comments.

Enter your Travellerspoint login details below

( What's this? )

If you aren't a member of Travellerspoint yet, you can join for free.

Join Travellerspoint