A Travellerspoint blog

Lilongwe - yeniden

"Nedir bunun Püf Noktası?!"

sunny 35 °C

Afrika'da bir otobüsün kalkmaya hazır olduğunu nasıl anlarsınız? 1. Ağlayan bebek ve kokan adam yerlerini alırlar. 2. Son bir saattir çalışmakta olan motora birkaç kez gaz verilerek ortalığın egzos dumanı kaplaması sağlanır. 3. Hoparlörden bangır bangır çalınmakta olan müziğin sesi 1-2 desibel daha arttırılır. 4. Orta koridorda ayakta duran kalabalık itişerek, son anda koltuğunun altına sıkıştırdığı iki tavukla birlikte, gıdaklaya gıdaklaya içeri atlayan adama yer açılır. 5. Şöför sabahın 5'inde yemekte olduğu kızarmış tavuk butunun son kemiğini de camdan dışarı fırlatır ve el frenini indirir.

Aynen bu şekilde düştük yola, yeniden. Başkent Lilongwe'de aktarma yapıp kuzeye, Nkhata Bay'e çıkacağız. Tabii ki aynı gün içinde değil, ruhen ve bedenen mümkün değil 14 saatlik bu yolculuk. Zaten 5 günlük kamp hayatından sonra bir yatağa ve oturabileceğim temiz bir tuvalete ihtiyaç duyuyorum. Ayrıca sonunda merakla beklenen fotoları facebook'a ve bu sonsuz yazıları da blog'a yükleyebileceğim diye umuyorum.

Bu arada, çözemediğim bir şey; orta afrikanın daracık yollarında, 1970'lerden fırlama bu külüstür otobüsler nasıl oluyor da 120 ile gidebiliyor? Dilimi ısırayım, az kalsın Lilongwe yerine tahtalı köye gidiyorduk bugün. Yolda birden önümüze çıkan inek ailesini görünce acı bir frenle durduk ve çarpmaktan / toplu katliyamdan (inekleri değil bizi kastediyorum - ekonomik açıdan hangimiz daha değerli bilemiyorum ama..) son anda kurtardık. Tabii bunun üzerine ineklerin sahibi 8-9 yaşlarındaki köylü oğlana tüm otobüsçe camlardan sarkmak suretiyle bağırıldı ve hatta hızını alamayan yolcular 1-2 boş plastik Fanta şişesini de fırlattılar.

Ne yolculuktu ama.. Ha bu arada, benden sonra Afrika yoluna baş koyacaklara bir öneri; otobüs durduğunda çişiniz henüz gelmemiş bile olsa tuvalete gidin yoksa şöföre yalvar yakar olup, çalılıkların ortasında otobüsü durdurtmak ve geceyarısı dolunayı gibi parlayan bembeyaz kıçınızı herkese ifşa ederek işemek zorunda kalabilirsiniz. Benden uyarması..

Posted by cerenmus 07:23 Archived in Malawi

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Comments

Gezi Güncesi koliği oldum. yazılarınızı okumadan duramıyorum. Çizgi roman Mister No'yu çok severdim yazılarınızı okurken kendimi Mister No'nun uçağında maceradan maceraya atılıyormuş gibi hissediyorum.

Hemen dönüş yapmayın, biraz daha gezin çok çok yazın. Yazın ki bitmesin bu çizgi roman tadındaki yazılar...

by ÇAĞATAY

Muzungular nerelerdesiniz? Çoktandır yazmıyorsunuz, merak ettim.

by ÇAĞATAY

cerenimo, süpersin:) her yazdığını kikir kikir gülerek okuyorum, döndüğünde anlattıklarına ne kadar güleceğiz kimbilir:))) size iyi eğlenceler!

by melikeg

This blog requires you to be a logged in member of Travellerspoint to place comments.

Enter your Travellerspoint login details below

( What's this? )

If you aren't a member of Travellerspoint yet, you can join for free.

Join Travellerspoint